Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Najbliższe wydarzenie

22 listopada 2017 19:00
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

Kalendarium

LISTOPAD w KLUBIE SENIORA

5 listopada, godz. 17.00 (niedziela)
WSPOMNIENIE O KRYSTYNIE KLIMECKIEJ (1946-2017)
prezentacja dorobku pierwszego dyrektora MOK w latach 1984-2016

koncert ANNY POTYRAŁY-LISTWON (śpiew) i PAWŁA LISTWONA (fortepian)
prowadzenie LUIZA WOJCIECHOWSKA-KONOPKA
wstęp wolny

9 listopada, godz. 16.00 (czwartek)
LITEWSKIE DROGI POTOPU
projekcja filmu dokumentalnego
spotkanie z reżyserem TADEUSZEM BYSTRAMEM
wstęp wolny

10 listopada, godz.12.00 (piątek)
warsztaty taneczne

wstęp wolny

11 listopada, godz. 15.00 (sobota)
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z AGNIESZKĄ LUŻYŃSKĄ
urodzinowy tort dla Niepodległej
pokaz laserowy przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych

Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Markach
wstęp wolny

16 listopada, godz.16.00 (czwartek)
GOŁĘBIARKA

monodram KRYSTYNY TRYBUŁY
scenariusz i reżyseria SZCZEPAN SZCZYKNO
wstęp wolny

17 listopada, godz.12.00 (piątek)
warsztaty plastyczne

wstęp wolny

19 listopada, godz. 17.00 (niedziela)
POLSCY UCHODŹCY WOJENNI NA WĘGRZECH 1939 - 1945

otwarcie wystawy i projekcja dokumentu fabularyzowanego
ŻYCIE NA KRAWĘDZI
w rolach głównych: Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Maria Marciniak
narracja: Piotr Fronczewski
spotkanie z GRZEGORZEM ŁUBCZYKIEM, reżyserem i scenarzystą
Ambasadorem RP na Węgrzech w latach 1997-2001
wstęp wolny

22 listopada, godz.19.00 (środa)
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

Teatr Narodowy w Warszawie
autokarowy wyjazd na spektakl teatralny
wyjazd ze Strugi 17.30, z ul. Malinowej godz. 17.45
Bilety w cenie 35 zł
rezerwacja miejsc 22 781 14 06, odbiór biletów do 30 października

23 listopada, godz.16.00 (czwartek)
ŚPIEWAJMY RAZEM

koncert i warsztaty śpiewu klasycznego
ANNA LUBAŃSKA – mezzosopran
DOMINIK OPALIŃSKI – bas/baryton, akompaniament fortepianowy
wstęp wolny

24 listopada, godz.12.00 (piątek)
warsztaty taneczne

wstęp wolny

30 listopada, godz. 16.00 (czwartek)
ZGRANA PAKA

Klub Seniora z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce
przygotowanie artystyczne ALINA STEFANIAK
wstęp wolny 

 

O Klubie Seniora

Klub Seniora Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego działa od 1986 roku i cieszy się wciąż nie słabnącą popularnością. Skupia blisko 100 członków, dla których organizowane są imprezy artystyczne i okolicznościowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, wieczorki taneczne i bale, konkursy, comiesięczne wyjazdy do warszawskich i okolicznych placówek kulturalnych oraz jedno lub kilkudniowe wycieczki autokarowe krajoznawcze, wypoczynkowe lub turystyczno-pielgrzymkowe, a także wczasy. Nie jest to działalność zamknięta - w Klubie zawsze mile są widziani jego sympatycy. Nad wszystkim czuwają Dyrektor, instruktorzy i pracownicy administracyjni MOK-u oraz Zarząd Klubu Seniora, który pomaga w organizowaniu działalności. Szczególnie cenna jest aktywność seniorów, korzystanie z licznych propozycji kulturalnych MOK-u, nie tylko w czwartki, chęć pogłębiania swojej wiedzy, chęć współpracy i działania dla innych. Przyjaźnie - wielką wartością Klubu Seniora są koleżeńskość i przyjaźnie wśród jego członków. To dzięki uczestnictwu w spotkaniach czwartkowych wielu osobom przestała dokuczać samotność, inni zaś mogą tu odpocząć od domowych spraw powszednich. Nowe znajomośći i przyjaźnie zawarte w Klubie mają wielkie znaczenie w życiu codziennym seniorów. To nie tylko miłe, wspólne spędzenie czasu, lecz także wzajemna pomoc w chwilach trudnych.

Imprezy, spotkania i prelekcje. Dużym zainteresowaniem wśród członków klubu cieszą się różnorodne imprezy. Są to: koncerty, imprezy o charakterze patriotycznym. Na imprezy współorganizowane z Zarządem Klubu z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy seniorzy przygotowują tradycyjne potrawy finansowane ze składek członków klubu, jest też uroczysty koncert finansowany  przez MOK. Imprezy okolicznościowe - noworoczne lub z okazji Dni Seniora, Dnia Babci i Dnia Dziadka, Dnia Kobiet, Dnia Matki itp. Popularne są wieczory z piosenką, poezją i humorem z muzyką - we własnym wykonaniu chóralnym i solo. Odbywają się bale z różnych okazji (często z własnym prowiantem lub składkowe), spotkania towarzyskie z piosenką i zabawą. Cykliczne programy artystyczne: "Seniorzy Seniorom" (z udziałem zespołów artystycznych z innych klubów seniora) i "Dzieci - Seniorom" (przygotowane m.in. przez pedagogów i uczniów szkół).
Rozwój intelektualny oraz pogłębianie wiedzy o świecie to działania w ramach naszego Klubu Seniora. Prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi poruszają wiele interesujących tematów, m.in. z cykli: „Szlachetne zdrowie”, „Podróże bez biletu”, „Historia sztuki”. Prelegentami są profesorowie, historycy w tym  historycy sztuki, kombatanci, podróżnicy, prawnicy, lekarze, dietetycy.
Prelekcje, imprezy artystyczne, projekcje filmowe itp. finansowane są z budżetu miasta Marki w ramach dotacji rocznej przyznawanej MOK-owi.

Udział Seniorów w innych wydarzeniach artystycznych, i nie tylko, organizowanych przez MOK. Seniorzy są zapraszani na liczne imprezy, nie tylko czwartkowe, uczestniczą m.in. w koncertach, spotkaniach z kombatantami, promocjach książek, wernisażach - a w ramach czwartkowych spotkań są oprowadzani po wystawach. Zaproszenia te są umieszczane w miesięcznych programach klubu oraz ośrodka.

Pokazy kulinarne - prowadzone we własnym zakresie i przez dietetyków z prelekcjami o zdrowym, racjonalnym, stosownym do wieku odżywianiu. Na wiele spotkań okolicznościowych i uroczystości seniorzy sami przygotowują smaczne i eleganckie dania oraz ciasta. Bardzo udane są wieczory "Specjalność domu", na które seniorzy na zadany temat przynoszą swoje ulubione potrawy lub przygotowują je w kuchni Ośrodka. To prawdziwa uczta i radość z posiłku wspólnie przygotowanego. Także przyjemność posłuchania prelekcji, anegdot, wspólnego śpiewania oraz dzielenia się przepisami na proste, tanie i nadzwyczaj smaczne potrawy. 

Wycieczki z przewodnikiem i wczasy organizowane są od początku istnienia Klubu i cieszą się dużym powodzeniem. Program zawsze jest dostosowany do zainteresowań i kondycji uczestników. Zwiedzaniu zawsze towarzyszy przewodnik-historyk sztuki lub inny. Jest to kolejna z form działalności Klubu Seniora. Staramy się, aby propozycje w tym zakresie były jak najtańsze, nie korzystamy z biur podróży. Sami wyszukujemy odpowiednie kwatery i środki transportu. Uczestnikami są najczęściej stali bywalcy naszej placówki, w tym seniorzy. Wspólne wyjazdy bardzo zacieśniają znajomości i przyjaźnie, jest potem z kim wspominać czas mile spędzony, bo dużo zwiedzamy, śpiewamy, tańczymy i troszkę biesiadujemy, jeśli pogoda pozwala, najchętniej pod gołym niebem. 

--- Kilkudniowe autokarowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze i pielgrzymkowe po Polsce i zagraniczne z przewodnikiem-historykiem sztuki. Seniorzy odwiedzili m. in. Budapeszt, Fatimę, Lourdes, Rzym, Wilno, Lwów, Paryż,  Lazurowe Wybrzeże, Pragę, Gdańsk, Częstochowę, Licheń, Malbork, Białowieżę, Jakubowo, Poznań, Wrocław, Kałków-Godów, Tucholę, Kraków, Jastrzębią Górę, Zakopane, Szczawnicę, Łomnicę Zdrój, Niedzicę, Skępe, Toruń, Łódź, Lublin, Olsztyn, Gietrzwałd....

--- Jednodniowe autokarowe wycieczki z przewodnikiem m.in. do Warszawy - do Łazienek, Wilanowa, na Powązki, do muzeów lub galerii, do różnych ogrodów (botanicznych, ZOO) i w wiele innych ciekawych miejsc np. Ciechocinek, Petrykozy, Ożarów Mazowiecki, Płock, Serock, Mamy swoje ulubione miejsca, do których chętnie wracamy co roku - do Kazimierza Dolnego nad Wisłą na Festiwal Kultury Ludowej, do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, do Puszczy Słupeckiej na bardzo gościnne "Rancho Bena", do Lasów Wyszkowskich na grzyby, nieraz kilkakrotnie w sezonie. 

--- Autokarowe wyjazdy do kin, teatrów, sal koncertowych. Przejazdy autokarem są bezpłatne, natomiast bilety wstępu nie.

--- Wczasy. Od wielu lat Marecki Ośrodek Kultury organizuje wczasy. Wakacje zorganizowane były w znanych miejscowościach polskiego Wybrzeża m.in.  w Darłówku, Karwi, Władysławowie, w Łebie, Krynicy Górskiej a ostatnio w Jarosławcu.

Współpraca z innymi klubami i instytucjami - działalność Mareckiego Klubu Seniora nie ogranicza się tyko do własnego środowiska. Klub współpracuje z Klubami Seniora działającymi przy innych ośrodkach kultury powiatu wołomińskiego i Warszawy. Wspólnie organizowane są wycieczki, wczasy, imprezy rozrywkowei okolicznościowe. Tradycją stał się udział w corocznym Zlocie Klubów Seniora organizowanym przez Dyrektora MOK w ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego pod patronatem Starosty.
Wzajemna wymiana kulturalna wzbogaca program w poszczególnych klubach. Zmiana otoczenia, poznanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni, poszerzenie działalności są to wartości, dzięki którym klub się rozwija się jeszcze bardziej i program jest atrakcyjniejszy. Bardzo sobie cenimy tę współpracę.
Na wiele swoich spotkań i uroczystości zapraszają seniorów mareccy kombatanci.
Współpracujemy także z placówkami oświatowymi w Markach. Cykl: "Dzieci Seniorom" na stałe wpisał się do programu Klubu. Co roku dzieci i młodzież pod kierunkiem pedagogów przygotowują kilka wspaniałych programów, w tym rozrywkowe, patriotyczne, okolicznościowe specjalnie dla seniorów. Bardzo im za ten trud i piękno dziękujemy.
Wdzięczność należy się także mareckim kapłanom, którzy przybywają na uroczyste przedświąteczne spotkania wielkanocne i bożonarodzeniowe oraz towarzyszą uczestnikom wycieczek turystyczno-pielgrzymkowych.

Miesięczny i roczny program Klubu Seniora opracowuje Dyrektor MOK przy współpracy instruktora kulturalno-oświatowego prowadzącego zajęcia z seniorami oraz Zarządu Klubu Seniora.

Miesięczny program jest rozdawany w ostatni czwartek miesiąca oraz zanoszony lub wysyłany do domu osobom, które nie były obecne w tym dniu w klubie.

Realizacja programu: instruktor kulturalno-oświatowy przy współpracy Dyrektora MOK, Zarządu Klubu Seniora oraz w miarę potrzeb - Zespołu MOK i chętnych do współdziałania członków klubu.

Wpisowe. Członkowie Klubu każdego roku wpłacają wpisowe, obecnie w wysokości 30 zł.

Zarząd Klubu Seniora MOK w Markach: przewodnicząca - Teresa Strzelczyk, skarbnik - Krystyna Czarnecka, sekretarz - Alicja Marchela oraz członkowie - Jadwiga Golińska-Kamińska i Ryszard Marchela.

Ten serwis używa plików cookies do potrzeb zbierania danych statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem