Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Najbliższe wydarzenie

Kup bilet online

Kalendarium

Projekt "Ciurlionis w labiryncie miasta" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Mikołaj Konstanty Čiurlionis, litewski artysta rangi światowej, ostatnie miesiące życia spędził w Markach. Chcemy przypomnieć tego wybitnego kompozytora i malarza, bo jest to postać w sztuce XX wieku niezwykła: pierwszy abstrakcjonista, prekursor symbolizmu. W ramach projektu ČIURLIONIS W LABIRYNCIE MIASTA przedstawimy wybrane, naszym zdaniem najciekawsze elementy z jego twórczości, udowodnimy, jak bardzo jest ona atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy i jak bardzo inspiruje.

10 czerwca w Parku Miejskim stworzymy galerię obrazów z wykorzystaniem podświetlanych stelaży, fotoplastykonem i elektronicznym przewodnikiem. Utwory Čiurlionisa wykona Anna Lubańska i Irena Podobas. Będzie można też poznać historię krótkiego życia Čiurlionisa i jego związki z kulturą polską. Zaplanowaliśmy też wiele działań inspirowanych tą twórczością: pokaz mody, instalacje, warsztaty. Zapraszamy do wspólnego tworzenia muralu SZTUKA NA MURZE - OSWAJAMY POTWORY, który nawiązywać będzie do treści obrazów z cyklu Stworzenie Świata i Sonata Gwiazd. Stylistykę tego plenerowego wydarzenia dostosujemy do czasu życia artysty, pojawią się więc piknikowe atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, charakterystyczne dla końca XIX i początków XX wieku. W plenerowym kinie będzie można podziwiać gwiazdy kina niemego. Przypomnimy też fotografię otworkową, pokażemy, jak działa camera obscura i w jaki sposób ją zbudować.

W jesiennej części projektu LABIRYNT - GRA ULICZNA oraz spektakl ALBUM SNÓW w reżyserii Szczepan Szczykno z muzyką Čiurlionisa i jego obrazami, jako elementami scenografii.

Patronat nad projektem przyjął Šarūnas Adomavičius, Ambasador Republiki Litewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Marki oraz z dotacji MKiDN.
 

Więcej informacji: ciurlioniswlabiryncie.pl

Ten serwis używa plików cookies do potrzeb zbierania danych statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem