Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Kup bilet online

Kalendarium

Projekt "Ciurlionis w labiryncie miasta" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

warsztaty dla młodzieży i dorosłych
poniedziałek godz.17.00-20.00
cena: 80 zł / miesiąc
prowadzenie: Agata Gruber

Zapraszamy dorosłych, młodzież i starsze dzieci - początkujących - na kurs batiku, zaawansowanych - na batikowe warsztaty artystyczne. 

Uczestnicy zajęć mają nie tylko okazję do zapoznania się z tą, unikatową techniką barwienia i zdobienia tkanin. Mogą tu także rozwijać swoją kreatywność, zdobywać podstawową wiedzę na temat mieszania i łączenia barw, a także (w niezwykle miłej atmosferze) tworzyć własnoręcznie piękne obrazy bezpośrednio na przyniesionym przez siebie, niezagruntowanym materiale.

Oprawiony w ramkę, czy rozpięty na ramie okiennej Batik, wprowadza do każdego wnętrza radość, wypełniając je kolorem i nadając mu niepowtarzalny charakter. Oryginalne, batikowe podkładki, czy serwetki mogą cieszyć oko jeszcze długo po zakończeniu zajęć w Mareckim Ośrodku Kultury, będąc wspaniałą pamiątka spędzonych tu chwil. Być może jednak najwspanialszy jest sam proces tworzenia czegoś nietuzinkowego i jedynego w swoim rodzaju - obcowanie ze sztuką, zapach ciepłego wosku i świadomość, że spędzony na zajęciach czas zaowocuje rozwojem naszej szeroko pojętej wrażliwości.

Pierwsze zajęcia batikowania odbyły się w 1996 roku z okazji indywidualnej wystawy batików artysty plastyka Iriny Zawało w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Warsztaty i kursy batiku są prowadzone w Ognisku Plastycznym Mareckiego Ośrodka Kultury od 2000 roku. Dzieła uczestników zajęć batiku były wystawiane na Prezentacjach Plastyki Mareckiej w latach 2003, 2006, 2007, 2009, 2011. We wrześniu i październiku 2003 roku w naszej Galerii była wystawa batików uczestników zajęć, a w marcu 2010 miała miejsce wystawa zbiorowa mareckich batików "Batikowe Euforie" w "Galerii przy Fabryczce" w Wołominie. W maju i czerwcu 2010 w naszej Galerii zorganizowana została wystawa "Batikowy Jubileusz" z okazji 10-lecia pracowni batiku.  We wszystkich wystawach brała udział także instruktor-pedagog Irina Zawało. Na przełomie 2012 i 2013 roku odbyła się w Galerii MOK wystawa "Piękno batiku", gdzie były prezentowane prace wykonane pod kierunkiem Iriny Zawało i Agaty Gruber, a także batiki obu instruktorek.

BATIK

1) Batik - technika ręcznego barwnego zdobienia tkanin (np. jedwab, bawełna) polegająca na powlekaniu roztopionym woskiem miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia w zamierzony przez wykonawcę sposób, a następnie zanurzanie tkaniny w kąpieli barwiącej. Miejsca powleczone woskiem nie przyjmują barwnika, wskutek czego powstają wzory z kombinacji miejsc zabarwionych i niezabarwionych, bowiem cały proces można wielokrotnie powtarzać. Przy krzepnięciu wosku tworzą się rysy, przez które przenika barwnik, po usunięciu wosku wzory mają charakterystyczne dla batików żyłkowanie (krakle). Do tradycyjnych batików używa się barwników roślinnych. Batiki stosowano od najdawniejszych czasów na Jawie, zaś w Afryce i Azji rozpowszechniły się od VIII wieku. Do Europy batik dotarł dzięki angielskim i holenderskim importom kolonialnym od XVII wieku. Od XIX wieku jest popularny w zdobnictwie tkanin dekoracyjnych i akcesoriów strojów kobiecych.
Tą metodą można zdobić także drewno i pisanki.

2) Batik - tkanina barwiona metodą batikowania.

 

Zapraszamy!!!

Ten serwis używa plików cookies do potrzeb zbierania danych statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem