Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Najbliższe wydarzenie

26 maja 2022 16:00
RETRO-KINO-MANIA

Kalendarium

Tutaj realizowany jest projekt grantowy Konwersja Cyfrowa Domów Kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury

projekt Kurtyna Čiurlionisa

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020

projekt e-Labirynt Miasta

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci

Biuletyn Informacji Publicznej

Tłumacz MIGAM
 
 
Facebook

Motto:

Człowiek nie może żyć bez miłości. Jest wezwany do miłości Boga i bliźniego. Niech ta miłość, właśnie dzięki wam, drodzy chłopcy i dziewczęta, rozszerzy się na wasze otoczenia i na cały świat. Niech ta miłość dotrze do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują: zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych.

Jan Paweł II

JAN PAWEŁ II OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY – KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY 

Drodzy Uczniowie!

Proponujemy Wam udział w konkursie poświęconym Janowi Pawłowi II – wspaniałemu Polakowi, wielkiemu myślicielowi, wybitnemu człowiekowi. Choć pewnie wydaje się on Wam bardzo daleki, to sam kiedyś był dzieckiem – roześmianym Lolkiem. Działo się to bardzo dawno temu w Wadowicach. Karol Wojtyła miał mamę, tatę i starszego brata Edmunda. Chodził do szkoły i na wycieczki, grał w piłkę, bawił się z kolegami, bardzo lubił słodycze – szczególnie kremówki. Kiedy umarła mu mama, a potem brat, był bardzo smutny. Życie toczyło się jednak dalej – Karol uczył się pilnie, interesował literaturą i teatrem, aż wybuchła wojna. Musiał pracować jako robotnik, ale jednocześnie wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zaraz po wojnie został księdzem i został skierowany do pracy w małej wsi – Niegowici, a potem mieszkał w Krakowie. Był bardzo pracowity – zajmował się młodzieżą, pracował naukowo i jako duszpasterz. Dość szybko został biskupem, a później także kardynałem. Sprawiło to, że pracował jeszcze ciężej, ale cały czas kochał ludzi, przyrodę i potrafił też znaleźć czas na odpoczynek. W końcu został papieżem. Jego pontyfikat zasłynął licznymi pielgrzymkami – odbył ich aż 104. Bardzo lubił spotkać się z ludźmi, szczególnie z dziećmi. Niestety, od czasu zamachu na jego życie, często musiał się od nich oddzielać pancerną szybą, ze względów bezpieczeństwa. Długo chorował i przed śmiercią bardzo cierpiał. Potem został kanonizowany, czyli został świętym.

Wiemy, że macie różne talenty, dlatego przygotowaliśmy dla Was trzy zadania (do wyboru).

ZADANIE 1
List do Świętego Jana Pawła II – list to osobista forma wypowiedzi, często pisany „od serca”. Zastanówcie się, co moglibyście napisać Lolkowi, kardynałowi Wojtyle i świętemu Janowi Pawłowi II. O co chcielibyście go zapytać? A może pragniecie zwierzyć się ze swoich tajemnic i rozterek? Może trzeba opisać mu dzisiejszy świat pełen technologii, a może trudności życia w czasie epidemii?

ZADANIE 2
Proponujemy Wam stworzenie rysunku lub obrazu (A3 lub A4) Mały Karol inspirowanego dzieciństwemnaszego papieża. W załączeniu znajdziecie jego zdjęcia z młodości, a w internecie lub w archiwach rodzinnych znajdziecie materiały pokazujące, jak wyglądało wtedy dzieciństwo – w co się bawiono, jak ubierano, jakie były przybory szkolne.

ZADANIE 3
A może ten mały Karol odwiedzi Was w naszych czasach? Jak bawilibyście się dzisiaj z chłopcem sprzed stu lat? Trzecia nasza propozycja to praca przestrzenna Spotkanie(do 50 cm wysokości, technika dowolna). Wyobraźcie sobie własne spotkanie z Janem Pawłem II – w jego dzieciństwie lub dorosłości. Dla ułatwienia obejrzyjcie załączone zdjęcia jak wyglądały spotkania papieża z dziećmi – pełne spokoju i czułości.

Mamy nadzieję, że powyższe propozycje się Wam spodobają i weźmiecie udział naszym w konkursie. Czekamy na Wasze prace! Pozdrawiamy Was serdecznie!

Organizatorzy
Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, Urząd Miasta Marki

DO POBRANIA: WZÓR ZGODY NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU

JAN PAWEŁ II OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Regulamin konkursu plastycznego

 1. Konkurs organizowany jest pod Patronatem Jacka Orycha Burmistrza Miasta Marki.

 2. Organizatorem konkursu jest Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego we współpracy z Urzędem Miasta Marki i mareckimi szkołami.

 3. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci ze szkół podstawowych w Markach, w podziale na dwie grupy wiekowe:

 4. Klasy I-III

 5. Klasy IV-VI

 6. Przedmiotem konkursu jest wykonanie samodzielnej pracy na zaproponowany temat w jednej z następujących kategorii:

  1. List do Świętego Jana Pawła II – praca literacka

  2. Obraz Mały Karol – praca plastyczna płaska, format A3 lub A4 technika rysunkowa lub malarska

  3. Rzeźba Spotkanie – praca przestrzenna do 50 cm wysokości w dowolnej technice

 7. Zgłoszenia konkursowe należy składać przez formularz dostępny na stronie www.mokmarki.pl.

 8. Do zgłoszenia należy załączyć fotografię lub skan karty zgłoszenia z oświadczeniem o przetwarzaniu danych osobowych podpisane przez rodziców/opiekunów

 9. W przypadku prac literackich zamieszamy je od razu w formularzu rejestracyjnym, zaś podpisane prace plastyczne (imię, nazwisko, klasa, tytuł) należy fizycznie złożyć w sekretariacie MOK w godzinach pracy Ośrodka. Prace przyjmujemy do 30.09.2020.

 10. Zebrane prace ocenia jury powołane przez Organizatora. W każdej kategorii przewidywane są I, II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia, ale o ostatecznym podziale nagród decyduje jury. Decyzje jury są ostateczne.

 11. Fundatorem nagród jest Urząd Miasta Marki oraz Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

 12. Ocenie podlega: samodzielność wykonania, zgodność pracy z tematem konkursu, odkrywcze i nieszablonowe podejście do tematu, staranność wykonania, walory plastyczne (w pracach plastycznych) lub literackie (w liście).

 

TERMINARZ:
18 maja 2020 OGŁOSZENIE KONKURSU
30 września NIEPRZEKRACZALNY TERMIN SKŁADANIA PRAC
16 października 2020 UROCZYSTE ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Ten serwis używa plików cookies do potrzeb zbierania danych statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem