patron Mareckiego Ośrodka Kultury
WIOSENNA NADZIEJA!
Tadeusz Lużyński to mistrz nastroju budowanego barwą. W naturze znajdował natchnienie. Tonacje jego obrazów wahają się od gorących żółcieni do fioletowych błękitów. Artysta wyróżniał się żywym temperamentem malarskim. Jego twórczość odznaczała się bezpretensjonalnością, prostotą i szczerością wyrazu artystycznego.
Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1964 roku w pracowni znakomitego artysty i pedagoga prof. Eugeniusza Eibischa.
Uprawiał malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito). Należał do grupy „Rosomak”. Tadeusz Lużyński to nie tylko malarz o dużym dorobku artystycznym: to również pedagog i społecznik. Przez kilka lat prowadził zajęcia plastyczne w Mareckim Ośrodku Kultury, współpracował przy organizacji wielu wystaw, również w Galerii MOK. Był radnym miasta Marki i przewodniczącym Komisji Oświaty Kultury i Sportu. W Markach mieszkał od 1966 roku.
Przedstawiamy martwą naturę, jeden z ulubionych tematów malarskich Tadeusza Lużyńskiego, utrzymaną w duchu kolorystów, których był uczniem. Charakterystyczne cechy tego malarstwa to grubo kładziona farba (impasty) i bogactwo barwnych plam mieszających się na płótnie, które wywołują efekt kolorystyczny dopiero w oku widza.
Drugi wiodący nurt twórczości artysty to pejzaż – tu kilka obrazów z Marek takich, jakich już nie ma.