Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Najbliższe wydarzenie

20 sierpnia 2022 14:00
ŁAPACZE SNÓW

Kalendarium

Tutaj realizowany jest projekt grantowy Konwersja Cyfrowa Domów Kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury

projekt Kurtyna Čiurlionisa

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020

projekt Tryptyk Romantyczny dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Biuletyn Informacji Publicznej

Tłumacz MIGAM
 
 
Facebook

patron Mareckiego Ośrodka Kultury

WIOSENNA NADZIEJA!

Tadeusz Lużyński to mistrz nastroju budowanego barwą. W naturze znajdował natchnienie. Tonacje jego obrazów wahają się od gorących żółcieni do fioletowych błękitów. Artysta wyróżniał się żywym temperamentem malarskim. Jego twórczość odznaczała się bezpretensjonalnością, prostotą i szczerością wyrazu artystycznego.

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1964 roku w pracowni znakomitego artysty i pedagoga prof. Eugeniusza Eibischa.
Uprawiał malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito). Należał do grupy „Rosomak”. Tadeusz Lużyński to nie tylko malarz o dużym dorobku artystycznym: to również pedagog i społecznik. Przez kilka lat prowadził zajęcia plastyczne w Mareckim Ośrodku Kultury, współpracował przy organizacji wielu wystaw, również w Galerii MOK. Był radnym miasta Marki i przewodniczącym Komisji Oświaty Kultury i Sportu. W Markach mieszkał od 1966 roku.

Przedstawiamy martwą naturę, jeden z ulubionych tematów malarskich Tadeusza Lużyńskiego, utrzymaną w duchu kolorystów, których był uczniem. Charakterystyczne cechy tego malarstwa to grubo kładziona farba (impasty) i bogactwo barwnych plam mieszających się na płótnie, które wywołują efekt kolorystyczny dopiero w oku widza. 

Drugi wiodący nurt twórczości artysty to pejzaż – tu kilka obrazów z Marek takich, jakich już nie ma.

 

Ten serwis używa plików cookies do potrzeb zbierania danych statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem