Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

XII PREZENTACJE PLASTYKI MARECKIEJ 2015

Już po raz dwunasty mamy zaszczyt i przyjemność gościć mareckich twórców na wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej. Ta cykliczna impreza, odbywająca się od 1994 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury, organizowana obecnie w formie biennale, daje szansę zaprezentowania swojej twórczości zarówno profesjonalistom, jak i amatorom, związanym z Markami poprzez miejsce urodzenia, zamieszkania, pracy lub inne ważne więzi. Zacna to tradycja, by pokazywać swoje dzieła na forum lokalnej społeczności – stwarzająca tożsamość i kulturę miejsca, z którym jesteśmy wszyscy związani. Pokazujemy zjawiska z różnych dziedzin sztuk wizualnych: klasyczne malarstwo i rysunek, fotografię, techniki komputerowe a także batik i tkaninę artystyczną. Cieszę się, że ta wystawa integruje mareckie środowisko artystyczne – łączy style i pokolenia.

Luiza Wojciechowska-Konopka
Komisarz wystawy Prezentacje Plastyki Mareckiej 2015

Czas trwania wystawy: 13.12.2015 – 31.01.2016


Uczestnicy wystawy:
Michał Abramowicz, Bożena Bartman, Diana Domżała, Anna Ejdys, Agata Gruber, Jadwiga Hoffmann, Michał Ilczuk, Kristian Kann, Piotr Kann, Katarzyna Kasenko, Hanna Klimecka, Barbara Konopka, Maria Kornacka, Anna Król, Julian Król, Elżbieta Księżyk, Tadeusz Lużyński (1934-2010), Tomasz Mill, Anna Misiurska, Mieczysław Misiurski (1945-2012), Magdalena Nadrowska, Rafał Orzeł, Teresa Popiół, Krystyna Reszeć, Beata Sasinowska, Jadwiga Skotnicka, Beata Sobczak, Marzena Świętochowska-Gryz, Sławomir Waś, Wiktoria Wihan, Małgorzata Wiśniewska, Luiza Wojciechowska-Konopka, Tadeusz Wolski, Monika Załęska, Grażyna Maria Zamorska „Bonacza”, Irena Zawało.

Rafał Orzeł
Rocznik 1975. Z wykształcenia – grafik komputerowy. W 2001 r. ukończył studium plastyczne „COLLAGE” w Warszawie. W wolnych chwilach, których przy pracy zawodowej i rodzinie pozostaje niewiele, realizuje jedną ze swoich pasji – malarstwo. Drugą równie ważną jest gitara. Tajniki malarstwa i rysunku zgłębiał sam, pod okiem prof. Pawła Sandera (z warszawskiej ASP) oraz poznanego w Polsce – Leona Tamko (z Moskwy). W czerwcu 2002 r. brał udział w wystawie absolwentów studium plastycznego „COLLAGE” w Galerii NA KOLE w Warszawie, której to wystawy był również współorganizatorem. Od roku 2000 bierze udział w wystawach „Prezentacje Plastyki Mareckiej”, odbywających się w Mareckim Ośrodku Kultury – w mieście, w którym mieszka od urodzenia po dzień dzisiejszy. W marcu 2011 r. brał również udział w pokonkursowej wystawie Pierwszego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Paleta” w Domu Kultury Zacisze w Warszawie. Na konkursie tym jego praca „Na plaży” zdobyła wyróżnienie. Obecnie pracuje jako grafik komputerowy w agencji reklamowej. Prywatnie – mąż Kasi oraz tata Julii i Jasia.

Michał Abramowicz
Urodził się w roku 1972 w Warszawie. Złotnik, grawer, malarz i rysownik. W okresie szkolnym nagradzany w konkursach plastycznych organizowanych w Markach i Warszawie. W latach 1983-1988 uczęszczał do Pałacu Młodzieży w Warszawie na zajęcia z plastyki i ceramiki.
W 1992 roku ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych w kierunkach grawer, złotnik w Warszawie. Techniki: olej, malarstwo ścienne, pastel, collage, drzeworyt, miedzioryt, rysunek piórkiem, kredką. Surrealista. Wykonuje portrety, pejzaże i martwe natury. Współpracował przy realizacji filmów jako statysta i przy scenografii. Wystawia indywidualnie (m.in. MOK W Kobyłce 2011) i bierze udział w wystawach zbiorowych (np. pokonkursowa DK Zacisze 2011). W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz czwarty. Prace, które prezentuje są cyklem prac o Warszawie z serii „Miłosne peregrynacje”. Były one prezentowane na Zamku Królewskim i w Pałacu pod Blachą w 2012 roku. Całe życie mieszka w Markach.

Beata Sasinowska
Z zawodu jestem pedagogiem, z zamiłowania od zawsze lubię tworzyć. Maluję obrazy olejne, robię filcowane szale oraz figury aniołów, obrazy i dekoracje techniką Powertex. Lubię dostrzegać piękno wokół, w przyrodzie i ludziach. Pokazywać innym, że możemy świat czynić piękniejszym. „Bez pasji nie ma energii, bez energii nie ma nic” – Donald Trump.
Pasje pozwalają żyć pełnią życia, dają poczucie spełnienia i szczęścia. Pasje – jak dotyk anioła – odkrywają w nas to, co najpiękniejsze, zmieniają rzeczywistość, dają spokój duszy. Są balsamem na złe chwile, pokazują piękno w codzienności, pielęgnują marzenia… Pozwalają ciekawie żyć…

Jadwiga Skotnicka
Absolwentka PLSP w Zamościu, UMCS w Lublinie na kierunku wychowanie muzyczne oraz UW – sztuka plastyka. Obecnie pracuje jako nauczycielka muzyki i plastyki w ZSP nr2 w Kobyłce. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem abstrakcyjnym od sześciu lat. Początkowo był to rysunek bezintencyjno – medytacyjny koncepcji określonej dziesięcioma zasadami przez zamojskiego artystę plastyka Stanisława Pyrę.

Marzena Świętochowska-Gryz
Urodzona 3.11.1975 roku. Obrazy maluje od dziecka. Na płótnie zaczęła malować w liceum. Ta przygoda rozwijała się. W 2009 roku chodziła na zajęcia malarstwa na warszawską ASP.
W poprzednich Prezentacjach Plastyki Mareckiej pokazywała dwa obrazy, a w 2011 roku odbyła się wystawa jej prac w Muzeum w Tłuszczu. Obecnie 10 obrazów zdobi ściany restauracji Nowa Kuźnia w Warszawie, a kolejne 5 restaurację Złota Kaczka w Złotych Tarasach w Warszawie.
Słowo od artysty: Moje prace w różnych okresach mojego życia są tak różne, że niektórzy nie chcą uwierzyć, że to ręka tej samej osoby. Cały czas szukam, próbuję i tworzę… Może jestem już blisko…

Krystyna Reszeć
Urodziła się w Gdańsku w 1951. Absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie (Wydział Zootechniki, dyplom 1975). Uczestniczyła w wielu zajęciach malarstwa, tkactwa i batiku w Mareckim Ośrodku Kultury. Działa społecznie w Klubie Seniora Mareckiego Ośrodka Kultury. Mieszka w Markach od 1991 roku. Uczestniczyła w wystawie zbiorowej batiku w Wołominie w Galerii „Przy Fabryczce” w styczniu 2010 r. oraz w wystawie „Batikowy Jubileusz” w 2010 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej (od 2001 r.) prezentowała głównie batiki wykonane pod kierunkiem Ireny Zawało, a także wykonane w zaciszu domowym. Na obecnej wystawie prezentuje gobeliny wełniane.

Anna Król
mgr inż. architekt, urodzona w Janowie Podlaskim. Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 1992 roku, a wcześniej Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na ul. Smoczej w Warszawie. Ulubione techniki: akwarela i rysunek. Ma trójkę wspaniałych dzieci. Razem z mężem prowadzą firmę „Król” Projektowanie Architektoniczne przy ul. Jana Pawła II w Markach. Zajmują się projektowaniem budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych. Mieszkają w Markach od 2000 roku.

Kristian Kann
Student informatyki na specjalizacji gier komputerowych Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Webdeveloper (twórca stron internetowych). Fotograf i kaligraf amator. Członek artystycznej rodziny Kann.
Słowo od artysty: Przedstawiam Państwu sztukę zrodzoną z liczb – grafikę proceduralną. Każda z linii to ślad wirtualnej cząsteczki poruszającej się zgodnie ze wzorami matematycznymi zakodowanymi w języku JavaScript. Obraz zazwyczaj powstaje od 30 do 100 sekund. Dzięki zastosowaniu losowych parametrów, za każdym rysowany jest inny wzór.

Grażyna Maria Białobrzeska- Zamorska „Bonacza”
Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (lekarz na emeryturze). Uczyła się pod kierunkiem wielu znakomitych artystów plastyków m.in. Włodzimierza Szymańskiego. Ulubione techniki malarskie: olej, akwarela, pastel sucha, rysunek węglem, ołówkiem, drutem srebrnym i ołowianym, piórkiem i tuszem. Miała wystawy indywidualne i brała udział wystawach zbiorowych malarzy amatorów. W Prezentacjach bierze udział po raz piąty. Wydała pięć tomików wierszy. Tomiki wierszy: „Wiersze”, 2002, „Wiersze jednorożca”, 2003, „Nie tylko poezja”, 2004, „X-iks”, 2005, „Słowa myśli słowa rozmowa itd”, 2006, „Jesteśmy – piórem markowianek”, wydanie zbiorowe, 2007, „Gol to słowo okrągłe jak piłka”, 2008, VIII Biesiada Literacka UPPL, 2008. Jest członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy (UPPL). Mieszka w Markach.

Katarzyna Kasenko
Urodziła się w 1972 roku. Od urodzenia mieszka w Markach. Z wykształcenia jest pedagogiem i politologiem. Absolwentka Studium Nauczycielskiego im. Marii Werycho-Radziwiłłowiczowej w Warszawie (dyplom 1993) oraz warszawskiej Wyższej Szkoły im. Bohdana Jańskiego, Wydział Politologii, kierunek – Stosunki Międzynarodowe (dyplom 2005). W wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej bierze udział po raz czwarty. W roku 2014 miała indywidualną wystawę prac w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury.

Sławomir Waś
Urodziłem się w 1962 roku w Warszawie. Jestem samoukiem. Maluję kredkami pastelowymi od 7 lat. Z zawodu jestem geodetą i taki też zawód wykonuję na co dzień. Jest to trzecia wystawa w MOK w Markach. Tym razem zainteresowało mnie miasto Marki, w rysunkach starałem się oddać atmosferę miasta, przelać na papier jego kolor. Interesują mnie obiekty architektury.

Wiktoria Wihan
Uczennica, uczestniczka warsztatów malarstwa i rysunku prowadzonych w Mareckim Ośrodku Kultury przez art. plastyka Luizę Wojciechowską-Konopkę, gdzie tworzy prace studyjne na wysokim poziomie. Najbardziej interesuje ją popularna sztuka japońska – manga i właśnie tego typu rysunki prezentuje na obecnej wystawie.

Hanna Klimecka
Urodzona w 1943 roku w Warszawie. Całe życie mieszka w Markach. Plastyką zajmuje się od lat dziecinnych. Ulubione techniki: malarstwo werniksowo-olejne i rysunek piórkiem. Tworzy subtelne poetyckie prace o ogólnej tematyce „Natura”. Ostatnio odręcznie wykonane rysunki skanuje i poddaje obróbce komputerowej.
Magister farmacji, po studiach pracowała przez trzy lata jako asystent na Wydziale Farmakodynamiki. Jako studentka przez pięć lat aktywnie udzielała się w warszawskim Klubie Medyka. W 1977 roku otrzymała uprawnienia instruktora plastyki I kategorii i zmieniła zawód. Pracowała m. in. jako instruktor plastyki w Ośrodku Społeczno-Wychowawczym MSM „Energetyka” na Sadybie zorganizowała i prowadziła przez cztery lata galerię „Ossa”.
Pracę w Mareckim Ośrodku Kultury rozpoczęła w maju 1989 roku. Założycielka Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury w roku 1991, przez dwadzieścia lat była komisarzem wystaw organizowanych przy współpracy z dyrekcją i całym zespołem pracowników ośrodka. Informacje o pracy galerii znajdują się na mokmarki.pl
Jest pomysłodawczynią i inicjatorką Prezentacji Plastyki Mareckiej oraz komisarzem ich dziewięciu edycji (od 1994 do 2009 roku). Stworzyła oryginalną, bardzo owocną ideę integrującą środowisko – zaproszenia do udziału w wystawie artystów profesjonalnych, amatorów, uczniów i studentów szkół plastycznych, uczestników warsztatów w MOK – związanych z Markami przez miejsce urodzenia, zamieszkania, pracy lub inne ważne więzi.
W ośrodku była też instruktorem plastyki, grafikiem komputerowym oraz założycielką i współredaktorem obszernej witryny internetowej mokmarki.pl. Założyła na niej wiele stron w „Salonie Internetowym Mareckiego Ośrodka Kultury” oraz strony w „W hołdzie wielkim”. Można tam poznać m. in. artystów – plastyków, muzyków, pisarzy, poetów, krytyków sztuki oraz animatorów kultury – wśród nich mieszkańców Marek, wszyscy z nich uczestniczyli w realizacji różnych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez tę instytucję.
Od marca 2010 roku do marca 2015 pracowała w Mareckim Ośrodku Kultury na 1/2 etatu jako grafik komputerowy. Obecnie jest na emeryturze. Od kwietnia 2012 do końca 2014 roku społecznie była współredaktorem mokmarki.pl.

Tomasz Mill
Sługa Nieużyteczny (Tomasz Mill ur. 1966). Będąc uczniem Liceum Plastycznego, spotkałem na swej drodze Jezusa. To doświadczenie zmieniło mnie i moje postrzeganie świata. Stanąłem przed dylematem: jak połączyć sztukę z Bogiem. Obie te rzeczywistości są „zazdrosne”, oczekują pewnej wyłączności. Rozwiązaniem, okazała się ikona. Ikona zachwyciła mnie swym pięknem i sensem. Tworzenie jej, postrzegam jako służbę bożą, osobistą misję. To mój wkład w dzieło ewangelizacji i liturgii. Dostrzegając kryzys w sztuce, również w sztuce religijnej, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę i wyposażenie świątyń, nie potrafię przejść obojętnie wobec tego problemu. Czuję się zaproszony do wzięcia odpowiedzialności, w temacie budownictwa sakralnego w Polsce. Przez osobiste studiowanie tematu, staram się swoje prace realizować zgodnie z duchem Vaticanum Secundum. Choć doświadczam siebie jako „glinianego naczynia”, mam nadzieję, że moja twórczość okaże się owocna i wpisze się jako wartościowy akcent w polskiej sztuce sakralnej. Prywatnie, jestem mężem Elżbiety i ojcem synów Dominika, Michała i Mikołaja, mieszkam w Markach.
Słowo od artysty: Serdecznie zapraszam do odwiedzenia mojej strony www.pracowniaikony.pl

Anna Misiurska
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1972 roku w pracowni malarstwa prof. Krystyny Studnickiej. Aneks do dyplomu w pracowni tkaniny prof. Wojciecha Sadleya. Zajmuje się malarstwem sztalugowym (olej, pastele, gwasz), tkaniną – (gobelin, aplikacyjna), ilustracją książki autorskiej, projektowaniem zabawek. Współpracowała z miesięcznikiem „Magazyn Rodzinny” i telewizją (audycje dla dzieci i dorosłych „Sama potrafię”). Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi specjalnej troski. Wydała szereg autorskich poradników plastycznych dla dzieci i młodzieży. Wyróżniona na wystawie projektów zabawek „Przyjaciele dzieciństwa”. Uczestniczy w plenerach malarskich i aukcjach charytatywnych. Wystawy indywidualne w kraju. Udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w muzeach w Belgii, Rosji, Polsce. W Pustelniku (dziś dzielnica Marek) artystka mieszkała do ukończenia studiów, potem na warszawskim Ursynowie. W pobliżu domu rodzinnego ma własną pracownię, zbudowaną przed kilkunastu laty, w której tworzył także jej mąż Mieczysław Misiurski (1945-2012).
Anna Misiurska jest mocno związana z Mareckim Ośrodkiem Kultury od zarania jego powstania (1984). Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury prezentowała jej prace na dziewięciu wystawach indywidualnych: „Obrazy aplikacyjne” – dwukrotnie 1991, 2002 (wielkoformatowe), „Zabawka ze skrawka” – 1991 (duży format), „Boże Narodzenie – Biblia a Tradycja” oraz towarzysząca jej wystawa „Anna Misiurska i jej twórczość” prezentująca publikacje książkowe, projekty, zdjęcia – 1999, „Jezus z Nazaretu” – dla uczczenia Wielkiego Jubileuszu 2000, „Boże Narodzenie – Biblia a Tradycja” – 2005, „Jezus, Biblia, tradycja, legendy” – 2010, „Boże Narodzenie” 2013 (cykl obrazów „Jezus, Biblia, tradycja, legendy” (60 x 80 cm) powstawał przez dziesięć lat) i na czternastu zbiorowych w tym jedenastokrotnie brała udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej. W 2015 roku w naszej Galerii gościliśmy jej wystawę „Anioły”. Zorganizowała w galerii mareckiej wystawę malarstwa artystów Mazowieckiego Towarzystwa Kultury -1991, wystawę międzynarodowej grupy malarzy „Jaro” – „Świat bez granic” – 1995, wykonała aranżację wystawy uczestników pleneru „Drogami Mikołaja Konstantego Čiurlionisa Kaunas – Pustelnik –1997–1998”. Tu, w 2013 roku, współorganizowała także retrospektywną wystawę malarstwa Mieczysława Misiurskiego. Napisała wiele artykułów i wstępy do katalogów wystaw w galerii mareckiej: Zofii Chojnowskiej, Bożenny Polko, Dariusza Maciuszki, Barbary Wiernickiej-Domagały, Tadeusza Lużyńskiego. Brała udział w wielu autorskich spotkaniach organizowanych z okazji wystaw prezentujących jej prace, ale także w licznych spotkaniach artystycznych, także warsztatowych i z uczniami szkół. Była przewodniczącą jury wielu konkursów plastycznych w Mareckim Ośrodku Kultury i uczestniczyła w otwarciach wystaw pokonkursowych, interesującymi wykładami zachęcając dzieci i młodzież do dalszej pracy twórczej. Prowadziła też gościnnie zajęcia w pracowni plastycznej MOK-u.

Mieczysław Misiurski (1945-2012)
Absolwent Liceum Plastycznego w Nałęczowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczeń profesorów: J. Wodyńskiego, J. Szancera, J. Pałki, S. Poznańskiego. Dyplom ASP z wyróżnieniem otrzymał w 1972 roku. Od 1973 do 1982 roku pracował w zespole naczelnego plastyka w Urzędzie m. st. Warszawy na stanowisku starszego stołecznego inspektora. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki. Zajmował się grafiką, malarstwem, rzeźbą. Wystawiał indywidualnie i uczestniczył w wystawach zbiorowych, plenerach międzynarodowych. Duże zainteresowanie krytyki wzbudziła wystawa jego malarstwa w galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie, na której pokazał „Znaki” i „Drogę Krzyżową”. Wielokrotnie indywidualnie i grupowo wystawiał swoje prace także w Mareckim Ośrodku Kultury. Laureat 36 nagród w konkursach na plakat. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w muzeach: Rosji (Moskwa), Białorusi (Mińsk), Belgii (SINT Niklaas, Mons), Polski (Oświęcim, Wilanów, Ciechanowiec). Był bardzo związany z podwarszawskimi Markami, gdzie z żoną również artystką plastyczką tworzył we wspólnej pracowni. Brał udział we wszystkich edycjach Prezentacji, a w naszej galerii miał kilka wystaw indywidualnych (w tym wystawa retrospektywna 2013).
Mieczysław Misiurski o swojej twórczości: Moim credo malarskim jest sprowadzenie do znaku graficznego problemów wiary, filozoficznych, moralnych… W malarstwie operuję skrótem myślowym i celowo zawężoną gamą kolorystyczną. Podejmuję ponadczasowe tematy związane z wszystkim, co dotyczy człowieka i jego życia. 

Tadeusz Lużyński (1934-2010) Patron Mareckiego Ośrodka Kultury
Urodził się w 1934 roku w Wysokiej na ziemi radomskiej. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1964 roku w pracowni znakomitego artysty i pedagoga prof. Eugeniusza Eibischa. W rok po studiach otrzymał nagrodę na III Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa i Grafiki w Bielsku-Białej. Uprawiał malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito). Był autorem polichromii w kościele w Wysokiej i współautorem polichromii w kościele parafialnym w Karczmiskach. Ponadto był wykonawcą kompleksu mozaik w Ambasadzie Polskiej w Moskwie oraz w kaplicy w Wólce Węglowej. W latach 1972-74 kierował rekonstrukcją malowideł ściennych na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Tadeusz Lużyński to mistrz nastroju budowanego barwą. W naturze znajdował natchnienie. Artysta wyróżniał się żywym temperamentem malarskim. Jego twórczość odznaczała się bezpretensjonalnością, prostotą i szczerością wyrazu artystycznego. Od 1988 roku należał do grupy „Rosomak”, z którą uczestniczył w 19 wystawach. Grupę utworzyli: Małgorzata Kaczyńska-Nurowska, Marian Adamczyk, Stefan Drobot, Jerzy Heintze, Tadeusz Lużyński, Tadeusz Popielczyk, Janusz Sienkiewicz. Był fundatorem i współtwórcą figury Chrystusa Ukrzyżowanego w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Markach – Pustelniku. tej samej miejscowości można także znaleźć jego obrazy w kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady.
Tadeusz Lużyński to nie tylko malarz o dużym dorobku artystycznym. To również pedagog i społecznik. Przez kilka lat prowadził zajęcia plastyczne w Mareckim Ośrodku Kultury i w warszawskiej pracowni malarstwa w Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury. Był konsultantem plenerów malarskich organizowanych przez Ogólnopolską Izbę Lekarską. Współpracował przy organizacji wielu wystaw, w tym również w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Przez wiele lat honorowo realizował projekty Grobów Pańskich i ołtarzy na Boże Ciało. Był radnym miasta Marki i przewodniczącym Komisji Oświaty Kultury i Sportu. Działał w Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc różne funkcje społecznie. Między innymi był delegatem na ogólnopolskim zjeździe ZPAP w 2006 roku, a następnie był w składzie sądu koleżeńskiego. W naszej galerii od początku brał udział we wszystkich edycjach Prezentacji i miał pięć wystaw indywidualnych (1991, 1993, 2004, 2009 i retrospektywa 2011). 18 maja 2011 roku Rada Miasta Marki podjęła uchwałę o nadaniu imienia Tadeusza Lużyńskiego Mareckiemu Ośrodkowi Kultury. W Markach mieszkał od 1966 roku.

Piotr Kann
Urodzony w 1964 r. Absolwent a później długoletni wykładowca Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Projektant wzornictwa, grafik, illustrator. W Markach mieszka od 10 lat. Obecnie związany z Polską Akademia Nauk, równolegle rozwija swoje pasje twórcze, w tym Digital Painting czyli malarstwo cyfrowe.
Słowo od artysty: Prezentowane prace powstały na tablecie Galaxy Note Pro z piórem cyfrowym S-pen, przy pomocy programów graficznych Infinite Painter 5 i Autodesk Sketchbook 3. W niektórych przypadkach do ostatecznego wykończenia dodatkowo użyto programów Krita i Photoshop na PC. Wydrukowane za pomocą jedenastokolorowego plotera Epson Stylus Pro 9900.

Tadeusz Wolski
Urodził się w 1950 roku w Otwocku. Malarz samouk. Od wielu lat maluje w technice olejnej – martwe natury, pejzaże, portrety. Lubi malować. Mieszka w Markach-Strudze. W roku 2011 został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków (Okręg Warszawski).

Luiza Wojciechowska-Konopka
Artystka malarka. Ale także astronomka i podróżniczka. Ukończyła Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2004 roku w pracowni prof. Mariana Czapli) oraz astronomię na Wydziale Fizyki UW (dyplom 2003). Tworzy w różnych technikach: malarstwo olejne, akrylowe, grafika komputerowa, rysunek, fotografia, scenografia, instalacje. W swojej twórczości podejmuje motywy pejzażu miejskiego, styku natury
i cywilizacji oraz poszukuje inspiracji wewnętrznych, tworzy wtedy obrazy o charakterze map emocji. W swoich płótnach, za pomocą środków malarskich: koloru i formy, chce przekazać widzowi pewne ulotne nastroje. Działała w grupie artystycznej „Osobno” (wcześniej Flogiston) przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Od września 2009 pracuje w Mareckim Ośrodku Kultury jako instruktor plastyki, prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 1 marca 2010 jest komisarzem wystaw w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury, tu również miała swoją wystawę indywidualną, zbiorową z grupą „Osobno” a w Prezentacjach Plastyki mareckiej bierze udział po raz czwarty. Mieszka w Warszawie.

Irena Zawało
Artysta plastyk, mgr sztuki, pedagog. Urodziła się w Baranowiczach na Białorusi w rodzinie polskiej. Ukończyła w 1987 roku studia na Wydziale Sztuki Dekoracyjno-Użytkowej, specjalność – tkanina artystyczna w Wyższej Szkole Teatralnej i Sztuk Pięknych w Mińsku.
W latach 1997-1991 odbyła staż artystyczny w Pracowni Tkaniny Unikatowej PWSSP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. W latach 1997-1999 odbyła Pedagogiczne Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką wielu prac malarskich wykonanych w technikach olej, akwarela, tempera i pastel oraz gobelinów i batików. W ostatnich latach wykonuje tylko tkaniny w technice batiku. Od 1978 roku uczestniczyła w ponad 50-ciu wystawach zbiorowych oraz miała wystawy indywidualne malarstwa i tkaniny artystycznej. Brała wielokrotnie udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej i miała w naszej galerii wystawę indywidualną. W latach 1995-2012 współpracowała z Mareckim Ośrodkiem Kultury, gdzie prowadziła warsztaty batiku. Mieszka w Warszawie.

Agata Gruber
Agata Gruber urodziła się w roku 1980 w Warszawie. Ukończyła w roku 2008 Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wybrała specjalizację z Tkaniny Artystycznej. Pracę dyplomową z malarstwa stworzyła pod kierunkiem prof. Mariana Czapli, aneks z tkaniny w pracowni Tkaniny Artystycznej (promotor – prof. Dorota Grynczel), aneks z rysunku w pracowni prof. Marka Wyrzykowskiego. Najchętniej wybierane przez artystkę techniki to: batik, gobelin, i rysunek. Tematem przewodnim w jej sztuce jest postać; szczególnie akt kobiecy, ekspresja kobiecego ciała i poszukiwanie uogólnionego obrazu kobiecości. Ale również tęsknota człowieka za nieskażoną przyrodą – za tym co wzrasta, dojrzewa, żyje. Za naturalnością, akceptacją ciała i jego otoczenia. Brała udział w licznych zbiorowych wystawach, w tym wystawie Tkaniny Warszawskiej przy Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (maj, 2007 rok). Laureatka nagrody ufundowanej przez firmę Winkowski, a także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku.
Od września 2012 roku pracuje jako instruktor plastyki w Mareckim Ośrodku Kultury, gdzie prowadzi warsztaty batiku dla młodzieży i dorosłych. W roku 2013 po raz pierwszy brała udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej, a w roku 2014 w Mareckim Ośrodku Kultury odbyła się indywidualna wystawa jej prac pod tytułem „Piękno Natury”.

Jadwiga Hoffmann
Wieloletnia uczestniczka warsztatów batiku w pracowni Mareckiego Ośrodka Kultury, oraz wystaw zbiorowych Prezentacji Plastyki Mareckiej (bierze w nich udział nieprzerwanie od 2001 roku). Do swych prac wybiera wiele bardzo różnorodnych motywów. To co je łączy, to subtelna i złożona, często zawężona gama barwna, która stała się znakiem rozpoznawczym jej batików. Preferuje mały format, który podkreśla jedynie charakter prac, nie ujmując nic z ich precyzyjności, czy uroku. Chętnie wykorzystuje technikę batiku, by tworzyć jedyne
w swoim rodzaju miniatury i karty okolicznościowe. Brała udział w licznych wystawach batiku: „Batiki” – w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury (2003), „Batikowe Euforie” – w Galerii przy Fabryczce w Wołominie (2010), „Batikowy Jubileusz” (2010) Galeria MOK Marki, oraz „Piękno Batiku” w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (2012) i Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury (wystawa pod tym samym tytułem – 2012/2013). W roku 2013 brała udział w XI Prezentacjach Plastyki Mareckiej.

Anna Ejdys
Ukończyła szkołę gastronomiczną, jednak obecnie nie pracuje w zawodzie. Na zajęcia batiku, odbywające się w Mareckim Ośrodku Kultury, uczęszcza od trzech lat. Fascynuje ją niezwykły świat otaczającej nas przyrody, dlatego w swych pracach najchętniej przedstawia właśnie florę i faunę. Częściej są to jednak motywy roślinne, szczególnie zaś kwiaty utrzymane w charakterystycznej, żywej gamie barwnej. Sama mówi, że „lubi naturę ujętą w bajkowych kolorach”. Chętnie też sięga po motywy biblijne, w tym głównie przedstawienia aniołów i świętych. W 2012 roku brała udział w wystawie „Piękno Batiku” w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, a także w wystawie pod tym samym tytułem w Mareckim Ośrodku Kultury na przełomie roku 2012 i 2013. W 2013 roku brała udział w XI Prezentacjach Plastyki Mareckiej.

Elżbieta Księżyk
Absolwentka pomaturalnej Państwowej Szkoły Technicznej. Obecnie na emeryturze. Na zajęcia batiku odbywające się w Mareckim Ośrodku Kultury uczęszcza od wielu lat (od 2003 roku) Ulubionym motywem jej prac jest bogaty świat flory i fauny, często widziany z bardzo bliska. Autorka nie stroni jednak również od innych tematów, takich jak martwa natura, czy pejzaż. Inspiracją są dla niej również dzieła mistrzów malarstwa, jednak są one tylko pretekstem do stworzenia własnej, unikalnej interpretacji. W swych wyborach bardzo wszechstronna, jednocześnie wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Jej batiki charakteryzują się niezwykłą precyzją przedstawień i doskonałym wyczuciem koloru. Jak sama mówi: „batik, to dla niej sposób na odpoczynek od prozy życia”. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych, takich jak Prezentacje Plastyki Mareckiej w latach 2006, 2007, 2009, 2011 i wystawie „Batiki” w 2003 roku oraz w wystawie „Batikowe Euforie” w Galerii przy Fabryczce w Wołominie (2010 rok), „Batikowy Jubileusz” (2010) Galeria MOK Marki i wystawach pod wspólnym tytułem „Piękno Batiku”, które odbyły się w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (2012), a następnie w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury (2012/2013). W roku 2013 brała udział w XI Prezentacjach Plastyki Mareckiej.

Magdalena Nadrowska
Na warsztaty batiku w pracowni Mareckiego Ośrodka Kultury uczęszcza od 6 lat. Interesuje się różnorodnymi technikami plastycznymi, turystyką i nurkowaniem; stąd wiele jej prac przedstawia świat podwodny, lub podpatrzoną „ciekawym okiem” obserwatora florę i faunę. Jej batiki to wyjątkowe studium natury, posunięte niekiedy do abstrakcji. Dzięki temu zabiegowi autorka wydobywa prawdziwe i uniwersalne piękno otaczającego nas świata i przyrody. Posługuje się przy tym zdecydowaną gama barwną, pełną kontrastów, co podkreśla jedynie wyjątkowy charakter jej prac. W roku 2012 brała udział w wystawie zbiorowej pt. „Piękno Batiku”, która miała miejsce w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, a następnie w galerii Mareckiego Ośrodka Kultury (wystawa pod tym samym tytułem, 2012/2013 rok). W roku 2013 brała udział w XI Prezentacjach Plastyki Mareckiej.

Małgorzata Wiśniewska
Absolwentka Politechniki Warszawskiej. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako nauczycielka chemii w Gimnazjum Katolickim w Ząbkach. Od zawsze interesowała się plastyką. A od 2005 roku uczestniczy w warsztatach batiku w Mareckim Ośrodku Kultury. Brała udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej w latach 2006-2011 i wystawie „Batiki”, prezentowanej także w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury, a także w wystawie „Batikowe Euforie” w Galerii przy Fabryczce w Wołominie w roku 2010 i „Batikowy jubileusz” (2010) Galeria MOK Marki. W roku 2012/2013 jej prace można było oglądać na wystawie pod tytułem „Piękno Batiku” prezentowane kolejno w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (2012) oraz w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury (2012/2013). W swoich pracach najchętniej przedstawia elementy flory, nierzadko wystylizowane i wyizolowane z otoczenia, dzięki czemu zyskują niezwykle ciekawą formę. Eksperymentując z formatem i rodzajem materiału (podłożem) nadaje pracom zupełnie nowe znaczenie i każe spojrzeć na nie z innej perspektywy. Inspirują ją także pejzaże. Wykorzystuje też chętnie batik w tkaninie użytkowej i przy dekorowaniu wnętrz własnego domu. W roku 2013 brała udział w XI Prezentacjach Plastyki Mareckiej.

Bożena Bartman
Jest architektem krajobrazu. Dyplom magistra uzyskała w SGGW w Warszawie. Z Warszawy do Marek przeprowadziła się w 1991 roku. Swoje zainteresowania artystyczne rozwijała na warsztatach i zajęciach z malarstwa, batiku i tkactwa w Mareckim Ośrodku Kultury. Tematami jej prac są głownie kwiaty, drzewa i pejzaże wykonywane najczęściej w technice batiku. Od roku 2003 regularnie bierze udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej, brała także udział w wystawach zbiorowych: „Batikowy Jubileusz” (2010) w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury oraz „Batikowych Euforiach” w Galerii przy Fabryczce w Wołominie w 2010 roku.
Słowo od artysty: Batiki, które prezentuję na tegorocznej wystawie „Prezentacje Plastyki Mareckiej” są częścią cyklu „Świty i Zmierzchy”. Las brzozowy, jego nastroje, spękania białej kory zainspirowały motyw moich najnowszych batików.

Monika Załęska
Pedagog – muzyk, plastyk. Urodziła się we Włodawie. Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach – Instytut Edukacji Muzycznej i Instytut Edukacji Plastycznej. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego w Parczewie. Pracuje w Szkole Podstawowej Nr 2 w Markach. Mieszka w Markach. W Prezentacjach Plastyki Mareckiej bierze udział po raz czwarty.
Słowo od artysty: Cenię pracę pedagogiczną, daje mi ona wiele radości i satysfakcji. Zarówno muzyka jak i plastyka jest moją pasją. Działania artystyczne pomagają mi zapomnieć o trudach i problemach dnia codziennego. Są odskocznią od rzeczywistości i remedium na kłopoty. Cieszę się, że ponownie mogę wziąć udział w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej. Mam zamiar nadal rozwijać swoje umiejętności.

Barbara Konopka
Urodziła się w 1972 roku w Białymstoku. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej w 1996 r. Od tego czasu zajmuje się projektowaniem i malarstwem sztalugowym w technice olej i akryl. Jest członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa.
Słowo od artysty: Inspiracje czerpię z natury, szczególnie fascynują mnie kwiaty. Mam na swym koncie również wiele realizacji projektów wnętrz. Interesuje mnie zastosowanie dzieł sztuki w tworzeniu indywidualnego charakteru wnętrza.

Diana Domżała
Urodziłam się w Siedlcach, tam ukończyłam Akademię Podlaską na kierunku pedagogika z plastyką. W pracy pokazuję ogromne możliwości jakie dają różnorodne techniki plastyczne, które sama muszę poznać i wypróbować, zawsze jednak z ogromną przyjemnością wracam do malarstwa. Światło towarzyszące wschodom i zachodom słońca w różnych porach roku jest dla mnie nieustannym źródłem inspiracji. Cieszę się, że mogę wziąć po raz drugi udział w wystawie Prezentacje Plastyki Mareckiej.

Julian Franciszek Król
Urodzony w 1996 roku. Absolwent Liceum Plastycznego w Warszawie. Obecnie studiuje Architekturę na Politechnice Warszawskiej. Uczestnik wielu plenerów malarskich i konkursów plastycznych. Stosuje wielorakie techniki przekazu plastycznego: olej, akryl, akwarela, pastel, rysunek tuszem. Słowo od artysty: z natury maluję w naturze.

Skip to content