Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

ZBADAJ KULTURĘ podsumowanie

Zbadaj Kulturę to projekt prowadzony przez Mazowiecki Instytut Kultury, do którego w 2025 roku zaproszono pięć ośrodków kultury z naszego województwa. Wśród wybranych placówek był Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Głównym zadaniem projektu było przekazanie wiedzy na temat narzędzi badawczych oraz zrealizowanie przykładowego badania. Badanie dotyczyło uczestnictwa w kulturze młodzieży.

W Mareckim Ośrodku Kultury wybraliśmy, jako narzędzie badawcze ankietę internetową pobieraną QR kodem pt. „Zbadaj Kulturę i wygraj. Twoje zdanie się liczy”. Kody QR rozmieszczone były w różnych, często odwiedzanych przez młodzież częściach miasta. Młodzież (13 – 25 lat) mogła wziąć udział w badaniu w dogodnym dla niej miejscu i czasie.

Z zebranych danych dowiedzieliśmy się, że prawie wszyscy badani (87%) wiedzą, gdzie znajduje się Ośrodek Kultury
w Markach, ale tylko połowa – gdzie szukać naszej oferty programowej.

budynek


Pomimo bogatej oferty kulturalnej w stolicy, którą wybrała większość z ankietowanych, bardzo dużo odpowiedzi potwierdzało udział badanych w wydarzeniach kulturalnych w Markach.

gdzie

Bardzo duża część ankietowanych (74%) chociaż raz w miesiącu bierze udział w wydarzeniach kulturalnych poza domem.

jak czesto

Najczęściej młodzież deklarowała kino, ale również koncerty i warsztaty artystyczne, jako formy działalności kulturalnej, najchętniej wybierane w czasie wolnym.

Na pytanie „Jakich wydarzeń kulturalnych brakuje w Twojej okolicy?” dostaliśmy bardzo dużo odpowiedzi. Na część wydarzeń sugerowanych przez respondentów (np. dotyczących muzyki) możemy już dziś zaprosić do Mareckiego Ośrodka Kultury,
a inne wpisujemy na listę planów do realizacji w nadchodzącym 2026 roku.

Dziękujemy za udział w ankiecie, a nagrodzonej osobie gratulujemy!

Zapraszamy do śledzenia naszej strony mokmarki.pl oraz do polubienia nas na FB, gdzie zamieszczamy informacje
o wszystkich naszych wydarzeniach.

Przejdź do treści