Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

Tadeusz Lużyński

Młyn w Dąbrównie, olej na płótnie, rok 2000

Obraz przedstawia duży jasny dwuczęściowy budynek w promieniach jesiennego słońca, otoczony drzewami w tonacji żółcieni, oranżu i czerwieni. Na błękitnym niebie pojawiają się szaro-fioletowe obłoki, a ziemia przybiera barwy od różowo-morelowo-fioletowe.

Animacja ukazuje zmianę pory dnia i oświetlenia na obrazie – od słonecznego popołudnia przez krwistoczerwony zachód i głęboką noc do następnego poranka.

Pejzaż, olej na płótnie

Głównym tematem obrazu są zabudowania sakralne w postaci dwóch wież połączonych murem, w tle widnieje sylwetka kościoła, zielone drzewa i naznaczone chmurami niebo. Na pierwszym planie widzimy zakręcającą uliczkę, stare rozwalające się chaty i trzy szkicowe postaci. W obrazie dominują brązy.

Animacja przedstawia kompozycję szkatułkową – przez okienko zaglądamy do pracowni, w której widzimy malarza, który maluje ten właśnie obraz, zbliżamy się do obrazu, zaglądamy w okienko… i tak bez końca.

Pejzaż, pastel na papierze

Ten lekki szkic pastelem, wykonany bezpośrednio w plenerze, pełen jest świeżych nasyconych barw. Kościół lub klasztor skrywa się za bujną kępą drzew. Na niebie chmury, na pierwszym planie rzeczka.

Animacja ożywia przyrodę – rzeczka i chmury płyną, a w koronach drzew hula wiatr.
Skip to content