Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

JAN PAWEŁ II OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY – KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY

Motto:

Człowiek nie może żyć bez miłości. Jest wezwany do miłości Boga i bliźniego. Niech ta miłość, właśnie dzięki wam, drodzy chłopcy i dziewczęta, rozszerzy się na wasze otoczenia i na cały świat. Niech ta miłość dotrze do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują: zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych.

Jan Paweł II

JAN PAWEŁ II OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY – KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY 

Drodzy Uczniowie!

Proponujemy Wam udział w konkursie poświęconym Janowi Pawłowi II – wspaniałemu Polakowi, wielkiemu myślicielowi, wybitnemu człowiekowi. Choć pewnie wydaje się on Wam bardzo daleki, to sam kiedyś był dzieckiem – roześmianym Lolkiem. Działo się to bardzo dawno temu w Wadowicach. Karol Wojtyła miał mamę, tatę i starszego brata Edmunda. Chodził do szkoły i na wycieczki, grał w piłkę, bawił się z kolegami, bardzo lubił słodycze – szczególnie kremówki. Kiedy umarła mu mama, a potem brat, był bardzo smutny. Życie toczyło się jednak dalej – Karol uczył się pilnie, interesował literaturą i teatrem, aż wybuchła wojna. Musiał pracować jako robotnik, ale jednocześnie wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zaraz po wojnie został księdzem i został skierowany do pracy w małej wsi – Niegowici, a potem mieszkał w Krakowie. Był bardzo pracowity – zajmował się młodzieżą, pracował naukowo i jako duszpasterz. Dość szybko został biskupem, a później także kardynałem. Sprawiło to, że pracował jeszcze ciężej, ale cały czas kochał ludzi, przyrodę i potrafił też znaleźć czas na odpoczynek. W końcu został papieżem. Jego pontyfikat zasłynął licznymi pielgrzymkami – odbył ich aż 104. Bardzo lubił spotkać się z ludźmi, szczególnie z dziećmi. Niestety, od czasu zamachu na jego życie, często musiał się od nich oddzielać pancerną szybą, ze względów bezpieczeństwa. Długo chorował i przed śmiercią bardzo cierpiał. Potem został kanonizowany, czyli został świętym.

Wiemy, że macie różne talenty, dlatego przygotowaliśmy dla Was trzy zadania (do wyboru).

ZADANIE 1
List do Świętego Jana Pawła II – list to osobista forma wypowiedzi, często pisany „od serca”. Zastanówcie się, co moglibyście napisać Lolkowi, kardynałowi Wojtyle i świętemu Janowi Pawłowi II. O co chcielibyście go zapytać? A może pragniecie zwierzyć się ze swoich tajemnic i rozterek? Może trzeba opisać mu dzisiejszy świat pełen technologii, a może trudności życia w czasie epidemii?

ZADANIE 2
Proponujemy Wam stworzenie rysunku lub obrazu (A3 lub A4) Mały Karol inspirowanego dzieciństwemnaszego papieża. W załączeniu znajdziecie jego zdjęcia z młodości, a w internecie lub w archiwach rodzinnych znajdziecie materiały pokazujące, jak wyglądało wtedy dzieciństwo – w co się bawiono, jak ubierano, jakie były przybory szkolne.

ZADANIE 3
A może ten mały Karol odwiedzi Was w naszych czasach? Jak bawilibyście się dzisiaj z chłopcem sprzed stu lat? Trzecia nasza propozycja to praca przestrzenna Spotkanie(do 50 cm wysokości, technika dowolna). Wyobraźcie sobie własne spotkanie z Janem Pawłem II – w jego dzieciństwie lub dorosłości. Dla ułatwienia obejrzyjcie załączone zdjęcia jak wyglądały spotkania papieża z dziećmi – pełne spokoju i czułości.

Mamy nadzieję, że powyższe propozycje się Wam spodobają i weźmiecie udział naszym w konkursie. Czekamy na Wasze prace! Pozdrawiamy Was serdecznie!

Organizatorzy
Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, Urząd Miasta Marki

Skip to content