Fotografie klasowe ze szkoły elementarnej

Zdjęcia wykonane przed Szkołą Podstawową nr 1 w Markach, która pierwotnie wybudowana została jako ”Szkoła Elementarna”. Na fotografii klasowej jest  m.in. brat babci P. Agnieszki Lużyńskiej – Zofii Brzozowskiej- Henryk Brzozowski. Fotografia z lat dwudziestych

Widoczna na fotografii szkoła elementarna została wybudowana w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XIX według projektu Edwarda Lilpopa. W jednopiętrowym budynku z cegły na parterze znajdowały się dwie sale lekcyjne, szatnia oraz pokój dla nauczycieli, a na piętrze trzy sale lekcyjne, natomiast w wieżyczce mieściło się mieszkanie dla nauczyciela. Do 1984 roku w budynku mieściła się Szkoła Podstawowa nr 1. Obecnie budynek przy Fabrycznej 2, róg Piłsudskiego jest siedzibą  Mareckiego Ośrodka Kultury.